PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suyun sertliği

aaslandag
23.04.10, 20:27
Formlarda veya makalelerde discus beslemek için çeşme suyunun yeterli olduğu söyleniyor.Üretim düşünüldüğü zaman ozmoz cihazından bahsediliyor. Fakat türkiyenin heryerinde aynı kalite ve değerlerde su akmıyor tabiki discus için üst sınır nedir veya varmıdır ? sorusuna çok net cevaplar bulamadım.Ben bir yıldır discus bakıyorum sürekli ozmoz suyu çeşme suyu karışımı kullandım ama artık su değişimi için suyum yeterli gelmiyor çeşme suyuna geçiş yapmak istiyorum ama korkuyorum emek verdiğim canlılara zarar vermek istemiyorum.
benim çeşme suyum pH olarak7,5 - 8 arası iletkenlik 800 ms nitrat 20 ppm nitrit 0,06 sertlik yüksek yaklaşık
40 fr civarı zaten başım bu sertlik ile dertte siz ne önerirsiniz.Suyun sertliği sorun olur mu?

Oguzhan_oto
23.04.10, 23:44
Suyunuz ms olarak yüksek siz en iyisi 3 kartuşlu bir ön filitre alın işinizi görecektir.Bu sayede suyunuzun sertliği gider,genelde çeşme suyu kullanılır.Sürekli ozmos ile karışım hem size hemde balıklara yük olabilir.

Saygılarımla...

aaslandag
25.04.10, 19:46
Formdaki diğer arkadaşlarda kendi yorum ve deneyimini yazarsa sevinirim yavaş yavaş çeşme suyuna geçişe başladım her gün % 5 civarı değişim yapıp sonuca bakacağım eğer sıkıntı olmaz ise bu güne kadar boş yere ozmoz suyu kullandım.

Oguzhan_oto
25.04.10, 21:18
Ali bey % 10 luk değişimler ile kısa sürede geçmenizi öneririm,ozmos bazı mineralleri süzer ve balıklar bunlardan faydalanamazlar.Ama üretim de ozmos işinize yarayacaktır.3 lü bir filitre edinirseniz çeşmeden çıkan suyun kolr ve bunun gibi maddelerden arınmasını sağlarsınız.

Saygılarımla...

aaslandag
26.04.10, 08:35
Oğuzhan bey Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim üç gündür yavaş yavaş çeşme suyuna geçiş yapıyorum sonuç bakalım ne olacak.

Hakanarya
26.04.10, 17:55
Osmos sistemine 3 lü kartuştan sonra bir vana bağlattım..Değişimlerde %50 osmosdan aldığım suyla %50 de 3 lü kartuştan sonra aldığım suyu karıştırarak yapıyorum..Sadece osmos kullandığım dönemlerde de mutlaka sera nın mineral tuzunu osmos suyuna takviye olarak kullanmışımdır..

aaslandag
27.04.10, 09:05
İsminiz galiba Hakan neden ozmoz ve çeşme suyu karışımı yapıyorsunuz daha önce sadece çeşme suyu denediniz mi?

Faruk
27.04.10, 11:55
Nitrit direk gözüme çarptı.Yüksek; biyolojik filtrasyonu na takviye yapmanızı öneririm.Su sertliğine gelince evet yüksek fakat balıklarınız bundan mutsuz değilse bu sertliğe alışmışlar demektir.Üretimde ise olmaz denilemez asla.Deneyerek görmenizi öneririm.Fakat alıştırma işlemlerine dikkat.800ms den 80ms e geçirmek 2 saatlik bir alıştırma gerektirebilir.

Oguzhan_oto
27.04.10, 23:42
Kişi eğer uğraşmak istiyorsa karar onundur ama balığın neşesiyle oynanmasınıda tavsiye etmiyorum.

aaslandag
08.05.10, 11:31
Yaklaşık 15 günde tamamen çeşme suyuna geçişi tamamladılar şuan bir sıkıntı yok fakat ileriki dönemlerde bir sıkıntı olurmu bilmiyorum bunu da yine en iyi deneyim edip göreceğiz.