PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yavru yenmesi

timur
10.01.11, 10:14
merhabalar. Uzun zamandır bu hobiyle ilgileniyorum 2 senedir discus bakmaya başladım.250 lt cama cam akvaryum kumsuz .Balıklar gayet iştahlı ve güzel kendi büyüttüğüm yavrulardan 2 çift ayırdım diğerlerini sattım.Bir çift 2 yumurtasını döktü ve yavrular çıktı .Ama ben evde 2 gün yoktum geldigimde yumurta diziyorlardı.Tanktan çıkaramadım .yavrular çıktı ve anne babaya çıktılar .Herşey güzel giderken yavrular azalmaya başladı 24 saat sonra kalmadı .Tankı sineklikle 2 ye böldüm.Diger balıkları görüyorlardı ama birbirlerin ulaşma gibi bir durum yoktu .Yinede yavrular yok oldu .Tahminen yediler.Yardım ve yorumlarınızı bekliyorum saygılar

Mert TAŞKIRAN
10.01.11, 10:34
Merhaba Timur Bey, Discus Club Türkiye'ye hoşgeldiniz.

Sizdeki durumun tespiti için önce yavruları anaçlardan hangisinin yediğini öğrenmemiz gerekiyor. Eğer bunu gözlemlersiniz, ilk yapmamız gereken yiyici olan anacı yavrulardan ayırın. Sadece diğer anaca baktırın.

Discuslarınızın da bir fotoğrafını yayınlarsanız memnun oluruz. Lütfen gelişmeleri bizimle paylaşın.Kolay gelsin.

Saygılarımla,

timur
10.01.11, 11:14
yumurtlayan anaç yiyor.3 çiftim vardı 2 kaldı ama akvaryumda ayrı duruyorlar ayırdım araya bölme koymak suretiyle fakat malesef sevinçim yarım kaldı .meşakkatle uğraş verdiğim balıklarıma üzüldüm. acaba sineklik teliyle ayırdıgım 2 ayrı eş birbirlerini görüyor diye yemiş olabilirmi . erkekte sorun yok.başında bekleyip çıkarıp üzerine alıp yemesi tuhaf geldi gerçekten .akvaryum 100-60-45 ölçülerinde cama cam kumsuz dedigim gibi camlara takılan sineklik telleriyle böldüm akvaryumu ikiye yinede birbirlerini görüyolar tabiii nasıl bir sistem uygulamam lazım ne yapılmalı

Mert TAŞKIRAN
11.01.11, 10:00
Timur Bey, yumurtaları yemesinde çiftleri aynı tankta olmasıda büyük etkendir. Eşleri ayrı akvaryumlara koyun.

Discuslar koku alırlar. Üreme zamanı diğer çiftin kokusundan dahi strese girer. Yakınında yabancı olan her canlıyı tehlike görür ve yavrularına zarar geleceğini zannederek koruma içgüdüsüyle kendileri yerler.

Saygılarımla,

timur
14.01.11, 14:05
merhaba ikinci parti yavrular çıktı.Akvaryumu böldüm diger çiftle biribirlerini görmüyorlar artık işalllah yemezlerde büyütürler bakalım ne olacak bundan sonra:)beklemedeyimmm

kebodiscus
14.01.11, 21:02
merhaba ikinci parti yavrular çıktı.Akvaryumu böldüm diger çiftle biribirlerini görmüyorlar artık işalllah yemezlerde büyütürler bakalım ne olacak bundan sonra:)beklemedeyimmm
Timur bey hadi hayırlısı bakalım...

timur
15.01.11, 12:37
teşekkürler:) kazaya uğramasalar bariii geçen sefer bayağı üzdüler beni

kebodiscus
15.01.11, 13:13
teşekkürler:) kazaya uğramasalar bariii geçen sefer bayağı üzdüler beni

Gelişmelerinizi isterizki olumlu yönde paylaşımlarınızı bekliyoruz ,ama olurda olumsuz bir durum olursaki olmasın temennimmi yineliyorum,yapılacak paylaşımlarla elden gelen şekilde olumlu sonuçlandırılması şeklinde isteğimizi belirteyim...

timur
15.01.11, 13:39
şidi evden çıktım.ilginç bir olay var. Cama yapışan yüzlerce kılkurduna benzeyen beyaz şeyler var suyu üzeride dolu camda haraket ediyorlar ve bunca senelik hobiciyim böyle şeye ilk defa rastlıyorum biyolojik dege akvaryumun camınamı yerleşti acaba :) işin ilginç tarafı yavrularım çıktı acaba zararı olurmu .Daha önce başına gelen arkadaşlar varmı ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim

Discusmania
15.01.11, 18:50
Timu bey selamlar,
Dediginiz parazitlerin yavrulara hiçbir zararı olmaz. Aksine yavrular onları afiyetle yiyeceklerdir :)
saygılar.

kebodiscus
15.01.11, 21:42
şidi evden çıktım.ilginç bir olay var. Cama yapışan yüzlerce kılkurduna benzeyen beyaz şeyler var suyu üzeride dolu camda haraket ediyorlar ve bunca senelik hobiciyim böyle şeye ilk defa rastlıyorum biyolojik dege akvaryumun camınamı yerleşti acaba :) işin ilginç tarafı yavrularım çıktı acaba zararı olurmu .Daha önce başına gelen arkadaşlar varmı ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim

Merhabalar timur bey;gördükleriniz planaria...

Planarialar, birçok akvaryumda zaman zaman görülürler. Bunun başlıca nedeni fazla yemlemedir (genellikle protein ağırlıklı yemler, gibi). Bu milimetrik kurtçuklar balıklara herhangi bir zarar vermez. Balıkların da bu kurtçukları yemesinde fayda vardır ama büyükler çok itibar etmez, yavrular daha çok sever. Bu kurtçuklar üretilerek yavru yemi olarakta kullanılırlar. Ancak oluşma nedenlerine bakarsak, dipteki yem artıkları yüksek boyutlara ulaştığından, akvaryumumuzun su dengesi bozulacak, bu durumda balıklarımızın sağlığını kötü yönde etkileyecektir.

Yemleme ve su değişimi rejiminizi gözden geçirin ve asla panik yapmayın...
Hiçbirşekilde kimyasal, tuz kullanmayınız ve radikal su değişimlerinde bulunmayın şimdilik akışına bırakıp yemlemeyi azaltıp su kalitesine dikkat edin...

timur
17.01.11, 09:41
merhaba ikinci agız yavrularıda dişi yedi :(üzerin alıyor 24 saat geçmeden sizlere ömür .Bu durumu nasıl engelliyebilirim erkekte problem yok ama dişi yiyor neden olabilir acaba?

Discusmania
17.01.11, 20:47
Timur bey, Ali beyin dediği gibi su değerlerindeki bozukluktan dolayı yavruları yemis olabilirler. su anki su degerleri nedir acaba?

Mert TAŞKIRAN
18.01.11, 09:34
Timur Bey, discusların karakterileri vardır. Utangaç, şımarık, sevimli, huysuz v.s. gibi birçok halleri vardır. Dişiyi de huysuz olarak nitelendiriyorum. Tavsiyem dişiyi alın yavruları erkeğe baktırın.

Saygılarımla,

timur
18.01.11, 12:38
peki işi birde erkege bırakalım bakalım ne olacak.Huysuz anaç olmadan büyüyebileceklermi acaba deniyecegim sizi bilgilendiririm saygılar

timur
19.01.11, 10:57
dikkatimi çeken şey anaç yavruları yedikten 1-2 gün sonra tekrar yumurta döküyor acaba bu yüzden yiyor olabilirmi?yine yumurta döktü epeyce fazla döktü yine 200-300 arası var sanırım yorumlarınızı bekliyorum yani ayda 2-3 defa yumurta döküyor dediğim gibi 200-300 arası yumurtluyor birkeresinde üşenmedim saydım 262 taneydi zor oluyor ama saydım 1 saatimi almıştı nerdeyse üzerine almasa sorun yok diyeceğim. Üzerine aldıktan sonra işe başlıyor ve temizliyor yavruları

erdal duneray
19.01.11, 19:32
dikkatimi çeken şey anaç yavruları yedikten 1-2 gün sonra tekrar yumurta döküyor acaba bu yüzden yiyor olabilirmi?yine yumurta döktü epeyce fazla döktü yine 200-300 arası var sanırım yorumlarınızı bekliyorum yani ayda 2-3 defa yumurta döküyor dediğim gibi 200-300 arası yumurtluyor birkeresinde üşenmedim saydım 262 taneydi zor oluyor ama saydım 1 saatimi almıştı nerdeyse üzerine almasa sorun yok diyeceğim. Üzerine aldıktan sonra işe başlıyor ve temizliyor yavruları

Timur bey ikisi birden mi yiyor eğer teki yiyorsa size önerim daha önce yavru bakmış bi discus alın derim öbürünüde elden cıkarmanızı öneririm .

kebodiscus
19.01.11, 22:41

Timur bey tekrardan merhaba...Besleme rejiminiz nedir? desem...

Mert TAŞKIRAN
20.01.11, 02:11

Bu da mümkün, tekrar üreme isteği ile yavrularını veya yumurtalarını yeme durumu olabiliyor.

Saygılarımla,

timur
20.01.11, 10:25
merhaba şu anda yumurtalar çatladı ve bayağı yavru olacak gibi anaç yemezse tabii.Beslemeyi sormuşsunuz .Sabah tetrabitis akşam dana yüregi veriyorum öğlenleri çalıştığım için pas geçiyorum malesef.Anaçı çıkarsam erkek stres yapıp yiyebilirmi acaba?Bunuda denesem ne kaybederim ki zaten yiyorlar.Sizin başka öneriniz varmı acaba.Saygılar

icemaster
20.01.11, 12:07
Merhaba,

Yavrular varken dip çekimi yapılmasından ya da başka bir işten dolayı strese girip yiyiyor olabilir mi ? Discus yavrusunu başkası yiyecek korkusuyla yiyiyor diye bir yazı okumuştum. Yavrular biraz büyüyene kadar minimum seviyede rahatsız edin diyordu aynı yazıda. İnşallah kayıpsız büyütürsünüz bu sefer...

kebodiscus
20.01.11, 13:43
Merhaba,

Yavrular varken dip çekimi yapılmasından ya da başka bir işten dolayı strese girip yiyiyor olabilir mi ? Discus yavrusunu başkası yiyecek korkusuyla yiyiyor diye bir yazı okumuştum. Yavrular biraz büyüyene kadar minimum seviyede rahatsız edin diyordu aynı yazıda. İnşallah kayıpsız büyütürsünüz bu sefer...
Timur bey merhaba...
Nacizane yumurtlama isteği yemleme ile etken olmakta...Yumurta olduktan sonra günlük 5 6 bitsle(sadece gün boyunca bu kadar) yemleme yeterli olacaktır...Su kaliteniz bozulmamış olacak aşırı dip çekimi vb. stres faktörleride azalmış olacaktır...(planaria oluşumuna etken olan da tahminimce kalan dana yüreği vb.)
Balıkları ayırmaktan ziyade su kalitesini koruyarak ve yavrular sırta çıkıcaya kadar suyu ellmeyerek az yemlemeyle denemenizi tavsiye edeceğim...Ardından yeme olursada ayırmada sıkıntı olmayacaktır...
Mutlu haberlerinizi bekliyoruz,Saygılarımla...

timur
24.01.11, 10:07
merhaba yavrular 3. güne girdi ve anaçla babanın üzerindeler. şu anda problem yok gibi duruyor ama bundan sonra ne olur bilemiyorum tabiii.Günde 5-6 bitisle durumu idare etmeye başladım suyla oynamıyorum dip çekimini bıraktım.Ama nereye kadar dip çekmiyecegim tabbi bende bilmiyorum. dipte birikim olmuyor su ialavesi yapmıyorum bundan sonra ne yapmam gerekir yönlendirirseniz sevinirim.Hakikatten bakması bir o kadar kolay ama yavru alması bir o kadar zormuş bu yavru almak için 3-yada 4 denemem her defasında yavru çıkarttılar ama yediler bu kez herşey yolunda gidiyor gibi saygılar

Mert TAŞKIRAN
24.01.11, 10:12
Şu an bir problem gözükmüyorsa, bu şekilde 1 hafta daha devam edin. Düzeni bozmayalımki yavrular tekrar yeme eğilimine girmesinler. Büyük ihtimalle stres'ten dolayı yavruları yiyorlarmış.

Saygılarımla,

timur
03.02.11, 10:55
merhaba yavrular 13-14 günlük oldular bundan 2-3 gün önce anaç tekrar yumurta döktü ve yavruları yemeye başlamışlardı. Bende yavruları başka bir tanka ayırdım artemia ile besliyorum bayağı palazlandılar.Yapmam gereken başka şeyler varmı acaba?Bu arada diğer yumurtalar mantarlaştı ısıtıcının yanına yumurtlamış ozmoz koysamda kurtaramadım neden acaba mantarlaştılar ?Isı bozmuş olabilirmi? su zaten 29 derecede sabit.Ve başka balıklarda yumurtlayınca yavruları yeme eğilimine giriyorlarmı acaba ?Strese girecek durumlarıda yok başka bir odada bulunuyorlar ve yanlarına giren kimsede yok.Saygılar

Mert TAŞKIRAN
04.02.11, 08:13
Güzel gidiyor Timur Bey, 25. gün artemia'nın yanında Dana Yüreği maması vermeye başlayın. 30. günde artık artemia vermeyin.

Isıtıcının yanındaki yumurtalar ısıdan kaynaklı mantarlaşmıştır. Doğa'ya bakarsanız her canlı yavrularını koruma içgüdüsü içersindedir. Discuslar'da yavrularına bir zarar geleceğini gördüğü zaman, başaka canlılar onlara zarar vermesin diye kendileri yerler. Sizin şansınız sizdekiler bu konuda aşırı hassas, bundan dolayı yavruları yiyorlar.

Saygılarımla,

turktbs
07.02.11, 12:29
hayırlısı olsun dıyelım. ayrıca su değişimini mutlaka dinlenmiş ve ısısı eşitlenmiş su ile yapın.
yavruların fotoğraflarını bekliyoruz :)

timur
12.02.11, 12:16
merhabalar yavruların fotolarını ve vidiolarını yakında koyucağım. yavruları ayırmak zorunda kaldım.Çünkü anaç 1 hafta sonra yumurtladı ve yavruları yemeye başlamışlardı.Ve bu her yavru çıktıktan 7-10 gün arasında tekrarlıyor.Ne yapmalıda yavruları büyütmesini sağlamalı veya 20gün kadar yumurtlamasını engellemeli .Erkegi ayırsam tekrar eş tutarlarmı?Yavrular tam boylanmadan ayırmak zorunda kalıyorum artemiayıda zor çıkartıyorum beslenmeleri bayagı zor oluyor.Bu durum beni bayağı zorlamaya başladı.Mutlaka başınıza gelmiştir engin tecrübelerinizden faydalanmak isterim saygılar

Mert TAŞKIRAN
12.02.11, 22:14
Timur Bey, yavruları yemesinin engellenmesi sizin çift için mümkün görünmüyor. En kısa şekilde yavruları artemia'ya geçirip o şekilde besleyeceksiniz.

Erkeği bir süreliğine ayırırsanız tekrar eş tutarlar ama uzun süre ayrı kalırlarsa eş'te bozulmada olabilir.

Saygılarımla,