PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dıscus ve frontoza bir yaşarmı

behcet
07.06.11, 17:30
aynı tankta 2zıt balık yaşarmı ben yaşatıyom

ekomarsli
07.06.11, 22:50
behçet bey size şöyle bir açıklama yapayım birincisi prontaza diye bir tür varsa bilmiyorum ama bahsettiğiniz balık frontoza ise; aynı su koşullarına sahip olmayan (ısı, ph,dh-kh,iletkenlik vs.) iki farklı türü yani discuslarınızı ve frontozalarınızı birlikte yaşatıyorsınız ancak şöyle düşünmek lazım siz hiç çölde ''kutup ayısı'' besleyen birini yada buzulların ortasında ''deve'' beslemeye çalışan birini gördünüz mü? zannetmiyorum doğal ortamını sağlamak lazım yoksa olmaz, yani demek istediğim şu ki bir süre sonra birisinden birisine birşey olduğunda kullanacağınız yöntem diğerinin hasta olmasına neden olabilir. biri etçil bir balık biri otçul daha doğrusu birisi protein ağırlıklı beslenmeli, birisi bitkisel ağırlıklı beslenmeli, iki gün sonra birisinden birisi veya kurtarmaya çalışırken diğer türde öldüğünde vicdanen de rahat edebilecekmisiniz bunuda kendinize sorun sonuçta zevk sizin sağlıcakla kalınız..

Adil ÖZÇELİK
08.06.11, 08:16
iki farklı türü yani discuslarınızı ve frontozalarınızı birlikte yaşatıyorsınız ancak şöyle düşünmek lazım siz hiç çölde ''kutup ayısı'' besleyen birini yada buzulların ortasında ''deve'' beslemeye çalışan birini gördünüz mü? zannetmiyorum doğal ortamını sağlamak lazım yoksa olmaz, yani demek istediğim şu ki bir süre sonra birisinden birisine birşey olduğunda kullanacağınız yöntem diğerinin hasta olmasına neden olabilir. biri etçil bir balık biri otçul daha doğrusu birisi protein ağırlıklı beslenmeli, birisi bitkisel ağırlıklı beslenmeli, iki gün sonra birisinden birisi veya kurtarmaya çalışırken diğer türde öldüğünde vicdanen de rahat edebilecekmisiniz bunuda kendinize sorun sonuçta zevk sizin sağlıcakla kalınız..

hmustak
08.06.11, 12:37
Ne güldüm yahu, ancak bukadar güzel anlatılırdı :)
Frontosa ve Discus bence birarada yaşar. Ama sadece yaşamış olur. Ne frontiler, ne de Discuslar mutlu olmaz/performans sergileyemez. Frontilerinde yavru alma dönemi çok keyiflidir ayrıca.

erdal duneray
08.06.11, 19:13
aynı tankta 2zıt balık yaşarmı ben yaşatıyom

Sayın behcet bey aramıza hoş geldiniz diğer arkadaşlarım adına özür dilerim.

Adil ÖZÇELİK
08.06.11, 22:34
Sayın behcet bey aramıza hoş geldiniz diğer arkadaşlarım adına özür dilerim. Neden Özür diliyorsunuz ?

Discus Club Türkiye Bir DİSCUS forumudur ve Discus'un en iyi sekilde bakılması, büyütülmesi ve üretimesi için caba harcanmaktadır. Doğru Bilgi için özür dilenmez. Kutay beyin yazdıklarıda çok dogrudur. İki farklı biyotobun balıkları aynı yerde beslemek her iki türede eziyet etmektir.

erdal duneray
09.06.11, 21:05
Foruma yeni katılan bi kardeşimize hoşgeldiniz demeden eleştiri yapılmış bilgi ve paylaşım ayrı konu tabiki bilgi paylaşım yapılacak ama öncelikle foruma yeni katılan bi kardeşimize formumuza hoş geldiniz demeliyiz .....

bulent
09.06.11, 21:49
Arkadaşım forumumuza hoş geldin. Bu iki balık bir arada tabiki yaşar neden yaşamasın. Fakat diğer arkadaşlarında dediği gibi mutlu olmazlar vs vs hele discuslar stres falan yaparsa(ki yapmışlardır bile:d) zaten halin yaman.

Ümit BİRKOL
09.06.11, 22:50
Hoşgeldiniz,

Frontosa ile diskusu aynı tankta yaşatabilirsiniz, yaşamazlar diye birşey yok ama balıklarınız bu durumdan mutlu olmayacaklardır. Güzel bir örnek verilmiş aslında benzeri başka bir örneği de ben vereyim. Mesela Türkiye ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ülkedir. Bu sebeple sibirya kurdu türü (husky) köpekleri rahatlıkla heryerde bulabilirsiniz. Bunlar kış aylarında çok mutlu iken yaz aylarında birden neşeleri kaçar, hiçbir şey yapmayan hareket etmesi bile zor gibi görünen köpeklere dönüşürler. Aynı şekilde deve de bulabilirsiniz ülkemizde ama onlar da aynı sıkıntıyı kış aylarında yaşar.

Beraber yaşayabiliyor olmaları mutlu olmaları anlamına gelmez.

Lütfen balıklarınıza eziyet etmeyiniz...

Cihat ÇALIK
10.06.11, 09:16
Hoşgeldiniz. Lütfen ben yaptım oldu yada olmaz denileni barşardım demek için akvaryumumuzda ki canlılara işkence yapmayalım. Kusura bakmayın ama bu davranışınızı ve söyleyiş tarzınızı kınıyorum.

Ümit BİRKOL
10.06.11, 09:48
Foruma yeni katılan bi kardeşimize hoşgeldiniz demeden eleştiri yapılmış bilgi ve paylaşım ayrı konu tabiki bilgi paylaşım yapılacak ama öncelikle foruma yeni katılan bi kardeşimize formumuza hoş geldiniz demeliyiz .....

Foruma yeni üye olan arkadaşlarımız kendilerini tanıttıklarında herkes hoşgeldin diyor zaten. Ama kendini tanıtmadan ben yaptım oldu diyen birisini doğru bilgiye yönlendirmek hoşgeldiniz demekten daha önemlidir. O sebeple forum üyeleri adına özür dilemenize gerek yok, kaldı ki bu hakkı siz kendinizde nasıl görebiliyorsunuz, o da ayrı bir tartışma konusu elbette...

erdal duneray
12.06.11, 09:58
Foruma yeni üye olan arkadaşlarımız kendilerini tanıttıklarında herkes hoşgeldin diyor zaten. Ama kendini tanıtmadan ben yaptım oldu diyen birisini doğru bilgiye yönlendirmek hoşgeldiniz demekten daha önemlidir. O sebeple forum üyeleri adına özür dilemenize gerek yok, kaldı ki bu hakkı siz kendinizde nasıl görebiliyorsunuz, o da ayrı bir tartışma konusu elbette...

Foruma yeni katılan birisi kendisini tanıtmasada forumu iyi takip eden bir forum üyesi bunu farkeder zaten ayrıca size fikrinizi sormadım sizin beni eleştirmeniz hakkını nerden alıyorsunuz
madem bi kardeşimiz bir fikir atmış ortaya ozaman düşüncesine saygı duymalıyız eleki ben yaptım oldu diyorsa ve bunu deneyip tecrübe edinmişse ve bunu bizimle paylaşmışssa buna saygı duyulmalı
..

erdal duneray
12.06.11, 10:04
Hoşgeldiniz. Lütfen ben yaptım oldu yada olmaz denileni barşardım demek için akvaryumumuzda ki canlılara işkence yapmayalım. Kusura bakmayın ama bu davranışınızı ve söyleyiş tarzınızı kınıyorum.

Foruma yeni katılmış ve fikrini ve tecrübesini bizimle paylaşmış ve bu konudaki düşüncelerinizi ve görüşlerinize baş vurmuş bi kişiye
bu tarz konuşmanızıda ben kınıyorum ...

Ümit BİRKOL
12.06.11, 12:45
Foruma yeni katılan birisi kendisini tanıtmasada forumu iyi takip eden bir forum üyesi bunu farkeder zaten ayrıca size fikrinizi sormadım sizin beni eleştirmeniz hakkını nerden alıyorsunuz
madem bi kardeşimiz bir fikir atmış ortaya ozaman düşüncesine saygı duymalıyız eleki ben yaptım oldu diyorsa ve bunu deneyip tecrübe edinmişse ve bunu bizimle paylaşmışssa buna saygı duyulmalı
..

Erdal Bey,
Burası bir forum ve bana fikrimi sormanız gerekmiyor. Diğer tüm arkadaşlar gibi hem sizi hem de yazı yazan herkesi eleştirme hakkına sahibim. Aynen sizlerin beni eleştirmeye hakkınız olduğu gibi. Buraya birşeyler yazıyorsanız eleştirilme ihtimaliniz olduğunu düşünerek yazmak zorundasınız. Eleştirilmek hoşunuza gitmiyorsa yazmamanız gerekir. Bunun dışında sizinle olan özel münasebetimiz dolayısıyla ben sizi sonuna kadar eleştirmeye devam edeceğim. Bu konuda size şahsen söz veriyorum. Özel mesajlarım sayesinde Türkçenizi düzeltmeye başlamış olmanız da benim için bir övünç kaynağı bunun da altını çizeyim.

Gelelim asıl konumuza, bu son yorumunuzla bu işlerden zerre kadar anlamadığınızı bir kez daha kanıtlamış oldunuz. Lütfen bilgi verecek birşeyler yazmayınız artık. Foruma katılan yeni arkadaşları forumdan uzaklaştırıyorsunuz, yanlış bilgilerinizle...

Bizler akvaryum hobicileri olarak akvaryumlarımızdaki balıklarımızı olabildiğince doğal yaşam koşullarını taklit ederek onların sağlıklı ve uzun yıllar bizimle birlikte yaşaması için gayret sarfeden insanlarız. Birbirine yakın ve benzer özellikler taşıyan iki farklı nehrin ya da gölün balıklarını bile birarada tutmak doğru değildir. Bizler yaşadığımız, okuduğumu, öğrendiğimiz konulara göre doğru bildiklerimizi söyleriz, yapıp yapmamak herkesin kendi keyfine bağlı...

Cihat ÇALIK
12.06.11, 12:54
Foruma yeni katılmış ve fikrini ve tecrübesini bizimle paylaşmış ve bu konudaki düşüncelerinizi ve görüşlerinize baş vurmuş bi kişiye
bu tarz konuşmanızıda ben kınıyorum ...

Erdal bey beni kınayıp kınamamanız benim açımdan o kadar önemli değil ama merak ettiğim bir konu var neden bu kadar hırçın ve herkeze karşı zıt davranıyorsunuz ? Anladığım kadarı ile bu ortamda sizi rahatsız eden konular var ve hırçınlığınız buna dayanıyor. Size bir kardeş tavsiyesi (benden 16 yaş büyüksünüz) bu şekilde davranarak sadece herkezi kendi karşınıza alırsınız. Ayrıca insan ilk girdiği ortama selam vererek girer. Arkadaş resmen siz enayisiniz bu kadar çok uğraşıyorsunuz discus la bak ben olmayacak balıkla bile yaşatıyorum demiş resmen.

zeus
12.06.11, 13:25
herkeze merhabalar ilk önce abilerim lütfen şu tartışmayı keselim ayıp oluyor ikinci olarak buraya arkadaşımız ilginç bulduğu bir olayı anlatmak istemiş çünki bu balıklar iki ayrı ortamda yaşıyorlar fakat bundan zararlı çıkacak olan discus tur çünki frontozalar discus'lara göre biraz daha yapılı balıklardır su sıcaklığı önemlidir ama yem konusuna gelirsek ikiside protein ağırlıklı besleniyorlar ama ben yinede bu duruma karşıyım çünki sonuçta bir taraf baskın gelecek diğer taraf ezilecek ve sonuşta iki balıktan biri ölecektir kanatımca balıkların sonu böyle gözüküyor

Cihat ÇALIK
12.06.11, 13:38
Merter bey konuyu açan arkadaş zaten açmış konuyu ondan sonra çekilmiş kenara. Bizimkisi şu an ''deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış'' hesabı oluyor. Gerçi söylenmesi gerekenler en başta Kutay arkadaşım tarafından söylendi fakat Erdal bey konuyu ısrarla farklı yönlere çekmeye çalışıyor.

erdal duneray
12.06.11, 15:23
Merter bey konuyu açan arkadaş zaten açmış konuyu ondan sonra çekilmiş kenara. Bizimkisi şu an ''deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış'' hesabı oluyor. Gerçi söylenmesi gerekenler en başta Kutay arkadaşım tarafından söylendi fakat Erdal bey konuyu ısrarla farklı yönlere çekmeye çalışıyor.

Bazı şeyleri anlmakta siz ısrarcı davranıyorsunuz kutay karderşimin acıklayıcı bilgileri için teşekkür ederim foruma yeni katılan birine doğruları ve yanlışlarını söylemek görevimiz ama bir iki kelime söyledi diye bu kadar üstüne gidilmez ..

Ümit BİRKOL
12.06.11, 15:36
Konuyu açan arkadaşın değil sizin üstünüze gidiyor herkes, bunun bile farkına varamıyorsunuz...

erdal duneray
12.06.11, 15:54
Konuyu açan arkadaşın değil sizin üstünüze gidiyor herkes, bunun bile farkına varamıyorsunuz...

İşte yanlışlık orda sizde bunun farkına varamıyorsunuz.

Cihat ÇALIK
12.06.11, 16:52
Bazı şeyleri anlmakta siz ısrarcı davranıyorsunuz kutay karderşimin acıklayıcı bilgileri için teşekkür ederim foruma yeni katılan birine doğruları ve yanlışlarını söylemek görevimiz ama bir iki kelime söyledi diye bu kadar üstüne gidilmez ..

Erdal bey ben ve diğer arkadaşlarım anlamamakta ısrarcı davranmıyoruz. Elbetteki amacımız mevcut bilgilerimizle ve elimizden geldiğince insanları doğru şekilde yönlendirmek ama burdaki olay o değil. Arkadaş '' ya ben gerek elimdeki imkanlardan gerekse hoşuma gittiği için böyle bir şey yaptım sizin fikirleriniz nedir ? '' diye konuya başlasaydı en başta ben doğrusuna yönlendirirdim. Erdal bey tekrar size hatırlatma yapıyorum konu vatandaşın yaptığı yanlışlıktan çıktı sizin şahsi sorunlarına döndü. Sizlerden ricam bu tartışmanın son bulup hobi çerçevesinde devam etmesi..

Saygılarımla...

Ümit BİRKOL
12.06.11, 17:02
Erdal Bey,
Herkes yanlış bir tek siz doğrusunuz. Kişi çuvaldızı karşısındakine batırmadan önce en azından ufak da olsa bir iğne batırmalı kendine... Hala ısrarınız sürüyor ve sizi tanıdığım kadarıyla sürdürmeye de devam edeceksiniz. Sizi Allah'a halave ediyorum. :)

Ben kendi adıma bu tartışmayı burada noktalıyorum. Forumun üyeleri kimin hakkında ne düşünmeleri gerektiğinin farkına varmıştır artık.

Türkçe konusundaki düzeltmelerime devam da edeceğim. İyi yoldasınız, her geçen gün daha düzgün kullanıyorsunuz güzel Türkçemizi.

Son mesajınızdaki düzeltmeleri burada yapayım da forum üyeleri sizin için ne kadar çabaladığımı görsünler. (Bunun dışında Erdal bey'in hemen hemen her mesajını aynen bu şekilde özel mesaj olarak düzeltilmiş haliyle kendisine gönderiyorum ve bu sayede cidden kayda değer gelişmeler ortaya çıkmaya başladı.) :)

Son mesajınız:
"İşte yanlışlık orda sizde bunun farkına varamıyorsunuz." demişsiniz. Doğrusu "İşte, yanlışlık orada. Siz de bunun farkına varamıyorsunuz." olması gerekir.

Kalın sağlıcakla...

erdal duneray
12.06.11, 17:04
Erdal bey ben ve diğer arkadaşlarım anlamamakta ısrarcı davranmıyoruz. Elbetteki amacımız mevcut bilgilerimizle ve elimizden geldiğince insanları doğru şekilde yönlendirmek ama burdaki olay o değil. Arkadaş '' ya ben gerek elimdeki imkanlardan gerekse hoşuma gittiği için böyle bir şey yaptım sizin fikirleriniz nedir ? '' diye konuya başlasaydı en başta ben doğrusuna yönlendirirdim. Erdal bey tekrar size hatırlatma yapıyorum konu vatandaşın yaptığı yanlışlıktan çıktı sizin şahsi sorunlarına döndü. Sizlerden ricam bu tartışmanın son bulup hobi çerçevesinde devam etmesi..

Saygılarımla...

Arkadaşlar birşeyin altını cizeyim benim kimseyle şahsi meselem olamaz bir hobiçiye hobici olarak cevap verilmeli acemi olabilir veya denemiş olabilir yaklaşım yapıcı yönde olmalı

Saygılarımla

bulent
12.06.11, 20:08
Konu baya yanlış yerlere sapmış ve ikili tartışmalara gitmiş. Abiler, kardeşler, arkadaşlar bunlara gerek yok. Uzatmadan konuyu kilitliyorum.