+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Akvaryum kurulumu

Yeni Club Üyesi mikanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür Et
    22
    9 Mesajına 13 Kez Teşekkür Edildi

Akvaryum kurulumu

Selam
    Daha önceki maillerimde de belirttiğim gibi bugün Discuslarım için ilk başlangıç olan akvaryumumu aldım.110x50x60 ölçülerinde yağmur akvaryum.Sizin bahsetmiş olduğunuz İzmir'de bulunan iki Akvaryumcuya'da uğradım(yaser ve Bornova Ak.) gerçekten fiyatları cazip ve sağlam ürünler fakat nedense estetiğe hiç önem vermiyorlar.Kapak başka renk kaplama mobilya başka renk Ben akvaryumumu salona koyacağım ve burada misafirlerimi ağırlayacağım için mobilya ve kapak kısmı benim için önemli bu konuda ithal ürünler iyi fakat kendinden filitreli olduğu için fiyatları çok yüksek ayrıca bu filitrenin kalitesi şüpheli.Bu durumda en iyisini Yağmur olarak görüyorum,kendi alacğın iyi marka bir dış filitre ile birlikte.Neyse hata yapmama ve luzumsuz masraf yapmama adına adım adım gideceğim.
    a) Akvaryumun zeminine strafor koymak yararlımı böyle bir uygulama durumunda ürün suya kimyasal yapısından bir koku veya zararlı bir salınım yaparmı?
    b) Dış filitre olarak 280.lt için eihem 2217 veya Fluval 350 düşünüyorum.Aralarında 160.TL gibi fiyat farkı var.Fluval'dan yana fikir vermiştim fakat formlarda sesinden yana sıkıntı çekenlere rastladım.
    c)Ayrıca akıntı yaratmaması adına küçük ölçeklibir iç filitre konmalımı.yararı olurmu yoksa pipo filitremi koymalıyım.
    d) hava motoru elimde tek çıkışlı olarak ehiem var.ilave bir çift çıkışlı daha gereklimi.Böyle bir akvaryumda hem sağ hemde sol köşedemi hava çıkışı yapmak lazım.Oksijenin yayılması açısından
    e)Koyu renkli kum düşünüyorum.yani toprak rengi veya koyu kiremit rengi gibi.Bu durum balıklarda huzursuzluk yaratırmı
    f)Şu anda akvaryumda bitki düşünmüyorum .Balıklar haricinde birde bitki bakımı ile şu anda uğraşamam.cama cam akvaryumda bana görsel açıdan çok zayıf geliyor.kaya ve mango kökleri ile döşemeyi düşünüyorum.
    g)Işık olarak discusların fazla ışıktan hoşlanmadıklarını okudum buna bağlı olarak akvaryumumun üzerinde iki farklı ışıklandırma yeri var.Her ilkisinede sylvania Grolüx koyup birni düşük watlı loş ışık verecek diğerini normal watlı olarak koymayı düşünüyorum.
    Yukarıdakiler konusunda eğer hatam varsa beni önceden uyarırsanız sevinirim
    Hakan ERTAN
    Hakan ERTAN

2. mikanos adlı kullanıcıya teşekkür edenler:

Anıl Özer (09.01.12)

Club Özel Üyesi Anıl Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür Et
    385
    289 Mesajına 622 Kez Teşekkür Edildi
    Akvaryumunuz hayırlı olsun.
    a)Akvaryumun zeminine strafor koymak faydalıdır ama dıştan tabiki.Sehpa ile akvaryum arasına koyarsanız faydalı olacaktır.
    b)Dış filtrede tecrübesizim.Bence çok fazla sürkülasyona gerek yok.
    c)Dış filtre olması şart.Yanında pipo filtre bakterilerin tutunması için ekstra fayda sağlayacaktır.Özelliklee dış filtre temizliği zamanında...
    d)Sanmıyorum(tabi su sıcaklığına,balık sayısına göre ihtiyac artabilir) fakat su değişimi yapmayı düşünmüyor musunuz.Dinlendirme tankınız için ekstra bir hava taşı gerekebilir.
    e)Discus akvaryumlarımızda üstadlarımız genellikle koyu renklerden biraz uzak durmamızı söylerler.Balıklarımız kararma yapabiliyor fakat lav kırığı cinsi kumda çok fazla discus akvaryumu gördüm.
    f)En iyisi ve risksizi cama camdır fakat illa istiyorsanız bence kaya değilde kök ile dekor yapınız.Hem kaya discusun doğasını bozuyor
    g)Işık konusunda da haklısınız.Fazla ışıktan kaçınınız..Şahsen fotoğraf çekimi dışında akvaryum ışığı yakmıyorum hiç.

Saygılarımla...Yanlışım var ise abilerimiz düzeltir )

Anıl Özer
    15.01.1990
    Yavrular birer anne baba oldular

4. Anıl Özer Adlı Kullanıcıya Teşekkür Eden 2 Kişi:

fatihkarakaser (09.01.12), mikanos (10.01.12)

Yeni Club Üyesi mikanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür Et
    22
    9 Mesajına 13 Kez Teşekkür Edildi
    Su değişimi mutlaka yapacağım tabi fakat anladığım kadarıyla Discuslarda diğer balık türlerine nazaran daha sık su değişimi ve yemleme yapılıyor.Ben yaptığım iş nedeniyle satış adına sürekli 1-2 gülnlük seyehatlare çıkmak zorunda kalıyorum.Bunlar dediğim gibi 3 günü geçmiyor(haftada) yemleme olayını otamatik yem makinesi ile olmadığım zamanlar çözerim diye düşünüyorum fakat su değişim konusunu güçlü dış filitreler ve iyi bol bir havalandırma ile birlikte biraz süre aralığını açmayı planlıyorum.Bu doğru bir mantıkmıdır?zira bu bakım işini ben yokken eşime görev olarak yüklemek istemiyorum.
    Bu arada vermiş olduğun bilgiler ve gelecek fikirler için şimdiden teşekkür ederim
    Hakan ERTAN

6. mikanos adlı kullanıcıya teşekkür edenler:

Anıl Özer (09.01.12)

Yeni Club Üyesi daddyboom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür Et
    16
    8 Mesajına 14 Kez Teşekkür Edildi
    Hayırlı olsun akvaryumunuz Dış filtrede Fluval 350 demişssiniz eğer bahsettiğiniz fluval 305 se ben kesinlikle öneririm ben de yeni aldım kullanıyorum sesini duymak çok zor akvaryum mobilyalı olduğu için dolaba koydum en ufak ses duymuyorum artık.Akvaryum yatak odamda olduğu için özellikle sessiz ürünler tercih etmeye çalıştım Eheim in eski bi modelini kullanıyordum 2224 modelini fluvalle arasında çok ekstra bir fark yok hatta ben şahsen fiyat performans oalrak fluvali tavsiye ederim saygılar
    Burak Yılmaz

8. daddyboom adlı kullanıcıya teşekkür edenler:

mikanos (10.01.12)

Club Özel Üyesi
    Teşekkür Et
    82
    86 Mesajına 163 Kez Teşekkür Edildi
    Bende discuslarımda Fluval 205 kullanıyorum. O kadar sessiz ki çalışıp çalışmadığını kontrol ediyorum. Zaten hava motoru çalışıyorsa Fluvali duymak mümkün değil.
    M.aliElveren

10. discusizmir Adlı Kullanıcıya Teşekkür Eden 2 Kişi:

kebodiscus (10.01.12), mikanos (10.01.12)

Yeni Club Üyesi
    Teşekkür Et
    2
    2 Mesajına 3 Kez Teşekkür Edildi
    ...

Club Üyesi sercanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür Et
    39
    24 Mesajına 43 Kez Teşekkür Edildi
    Alıntı mikanos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam
    Daha önceki maillerimde de belirttiğim gibi bugün Discuslarım için ilk başlangıç olan akvaryumumu aldım.110x50x60 ölçülerinde yağmur akvaryum.Sizin bahsetmiş olduğunuz İzmir'de bulunan iki Akvaryumcuya'da uğradım(yaser ve Bornova Ak.) gerçekten fiyatları cazip ve sağlam ürünler fakat nedense estetiğe hiç önem vermiyorlar.Kapak başka renk kaplama mobilya başka renk Ben akvaryumumu salona koyacağım ve burada misafirlerimi ağırlayacağım için mobilya ve kapak kısmı benim için önemli bu konuda ithal ürünler iyi fakat kendinden filitreli olduğu için fiyatları çok yüksek ayrıca bu filitrenin kalitesi şüpheli.Bu durumda en iyisini Yağmur olarak görüyorum,kendi alacğın iyi marka bir dış filitre ile birlikte.Neyse hata yapmama ve luzumsuz masraf yapmama adına adım adım gideceğim.
    a) Akvaryumun zeminine strafor koymak yararlımı böyle bir uygulama durumunda ürün suya kimyasal yapısından bir koku veya zararlı bir salınım yaparmı?
    b) Dış filitre olarak 280.lt için eihem 2217 veya Fluval 350 düşünüyorum.Aralarında 160.TL gibi fiyat farkı var.Fluval'dan yana fikir vermiştim fakat formlarda sesinden yana sıkıntı çekenlere rastladım.
    c)Ayrıca akıntı yaratmaması adına küçük ölçeklibir iç filitre konmalımı.yararı olurmu yoksa pipo filitremi koymalıyım.
    d) hava motoru elimde tek çıkışlı olarak ehiem var.ilave bir çift çıkışlı daha gereklimi.Böyle bir akvaryumda hem sağ hemde sol köşedemi hava çıkışı yapmak lazım.Oksijenin yayılması açısından
    e)Koyu renkli kum düşünüyorum.yani toprak rengi veya koyu kiremit rengi gibi.Bu durum balıklarda huzursuzluk yaratırmı
    f)Şu anda akvaryumda bitki düşünmüyorum .Balıklar haricinde birde bitki bakımı ile şu anda uğraşamam.cama cam akvaryumda bana görsel açıdan çok zayıf geliyor.kaya ve mango kökleri ile döşemeyi düşünüyorum.
    g)Işık olarak discusların fazla ışıktan hoşlanmadıklarını okudum buna bağlı olarak akvaryumumun üzerinde iki farklı ışıklandırma yeri var.Her ilkisinede sylvania Grolüx koyup birni düşük watlı loş ışık verecek diğerini normal watlı olarak koymayı düşünüyorum.
    Yukarıdakiler konusunda eğer hatam varsa beni önceden uyarırsanız sevinirim
    Hakan ERTAN
    merhaba hakan bey

öncelikle hayırlı olsun ...sorduğunuz sorulara gelince kendi tecrübeme dayanarak cevaplıyayım tabiiki daha tecrübeli hobidaşlarımız bulunmakta. bir yanlışım olursa düzeltirlerse sevinirim..
    a) strafor akvaryum zeminine değil akvaryumun altına ve yanlarına konulabilir.burda asıl amaç ısı yalıtımını sağlamaktır.ayrıca altına konulan strafor akvaryumun sağlamlığınıda arttırır.
    b)Ben bir türlü dış filtre sevemedim...hazneli şelale yada pipo tavsiyemdir.iç malzeme olarakta biyolojik sünger , seachem matrix ( yada sera siporax ) ve tercihen elyaf öneririm. burda önemli olan su sirkülasyonu bence ...ben 1700 litre/ saat devirli 2 adet hazneli şelale filtre kullanıyorum (akvaryum 350 litre , filtrelerim saatte 2400 litre su çeviriyor)
    c) iç mi pipomu sorusuna pipo derim
    d) elinizdeki yeterli olacaktır. çift alırsanız daha iyi tabii
    e) ben hagen siyah kum kullanıyorum discler 3 - 4 cm ise simsiyah olur 7-8 cm yi bulduklarında asıl renklerini alırlar.ayrıca siyah kumda ışık yansıması olmuyor buda bir avantaj.
    f) bitki düşünün derim çünkü nitrat emicidirler.. anubias gibi az ışık ta bile gelişebilen bir kaç bitki hem dekor olacaktır hemde filitrasyona yardımcı olacaktır. fosil kaya olursa koyabilirsiniz ama diğer kayalar ph yükseltir.buda discusun sevdiği bir şey değil..mango ise suyu yumuşatacağından güzel seçim derim.
    g) ışık olarak grolüx iyi bir seçim olur akvaryumunuz için 80 cmlik en az 2 adet gerekli bence...discler ışık sevmez derler ama benim akvaryum bitkili olduğu için ışıl ışıl 12 saat boyunca bi sıkıntısınıda görmedim. mango köklerini çaprazlayarak bir gölgelik oluşturdum ürktüklerinde sıkıldıklarında arada sırada orda gizleniyolar.böyle birşey onlar için yeterli olacaktır.
    umarım yardımcı olmuşumdur . İyi hobiler...
    Sercan BULUT
    Pendik/İSTANBUL

Bilgi Paylaşıldıkça Büyür...

+ Konuyu Cevapla