Anketimiz: Yerli Discusmu? İthal Discusmu?

Katılımcı sayısı
120. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Kaliteli Yerli

86 71.67%
  • Kaliteli İthal

33 27.50%
  • Piyasada Uygun olsun Akvaryumcudanda alırım

1 0.83%
+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 Sayfadan 3. Sayfa
BirinciBirinci 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu
Toplam 49 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yerli Dıscus Mu ? İthal Dıscus Mu ?

erdal duneray
    Arkadaş onubunu bilmem şinow wayt ve calico ismini hatırlıyamadığım bi kaç türdaha bu türleri çok beğeniyorum avatarımdaki resimin aynısını bulsam gece uyku uyumam onu seyrederim.

erdal duneray
    Faruk bey aşağıdaki tabloyu bile bizimle paylaşmak bir incelik paylaşım ve bilgilendirme için teşekkür ederim.

Club Üyesi bulenttr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür Et
    30
    37 Mesajına 95 Kez Teşekkür Edildi
    Tüm discus türleri şekil, göz boyut ve rengi, şekil, desen, üzerindeki lekeler, balığın finleri, yuvarlaklık, renklenme, vücut büyüklüğü ve ağırlığı ve son olarak da bütün bu üstünlüklerini sunma durumuna göre sınıflandırılır. Bunada genelde uluslararası ticaret yapan firmalar üreticiler A, AA, AAA grade olarak isim verir (Japonyada kullanılan harfler farklıdır). En çok A harfi olan balık en kalitelidir tabi en çok A harfi bulunan balıklarda (AAA) en pahalı balıklardır. Yani Faruk kardeşimin listesindeki iki grade arasındaki fark doğrudur.
    A = $
    AA= $$
    AAA= $$$
    Şimdi gelelim A, AA, AAA grade üretim yapan üreticilere (Asya ve Avrupadaki birçok üreticiyi gördüğüm için discus hobisine gönül veren arkadaşları aydınlatmak için biraz konuyu açıyım istedim). Bir çok firma veya üretici satış listesine bakıldığında genelde A, AA, AAA grade balıklar listede görülür. Fakat derecelendirme hakkında fazla bilgi verilmez. Bu derecelendirme satıcılar tarafından birkaç şekilde yapılır. Satıcı toptancıysa yani balığı üretmiyorsa üreticilerden aldığı balığı sınıf sınıf ayırarak bu derecelendirmeyi kendi yapabilir. Bunu bir örnekle açıklayayım. Toptancı bir üreticiden aynı tür 1000 balık alıyor. Aldığı 1000 balık içerisinden vasat üzeri olan 100 balığı ayırıyor ve A grade diyor, bunlardan daha güzel 50 balığı ayırıyor ve AA grade diyor ve en güzel görülen 10 balığı ayırıyor ve AAA grade diyor ( seçilmeyenler normal listedeki ucuz fiyata satılan balıklar ) . Şimdi sizlere bir soru bu 1000 balık içerisinden seçilen 10 balık büyük paralar verilip alınsa ve çift tutturulsa ne tür yavru çıkar bunlardan . Genetik yapı olarak 1000 balık aynı soydan üretildiği için tabiri caizse armut gibi yavrular çıkar ve alanı hayal kırıklığına uğratır (toptancılara dikkat edilmeli ve AAA grade balık aranıyorsa toptancılardan almamaya özen gösterilmeli ).
    Peki AAA grade bir balığı üretme, çaprazlama amaçlı olarak almayı düşünüyorsak ne yapmamız gerek? Üst sınıf bir balık almayı düşünüyorsak mutlaka ve mutlaka en az birkaç yıl alacağınız balığın üreticisini ve ürettiği balığı takip etmekte ve dünyada iyi balığa talep fazla olduğu için üreticiyle arkadaşlık kurmada yarar var. Bu anlattıklarım dışında tabi maddiyat yani parayada ihtiyaç var. Bu balıklar bize ne sağlayacak onuda açıklamakta fayda var. Gerçekten üst kalitedeki balıkların en büyük özelliği genetik olarak çok sağlam balıklar olması nedeniyle aynı kendisine benzeyen yavrular çıkarması ve bütün yavruların kalitesinin üst sınıf olması. Peki bu üst sınıf balıklar biz hobicilere veya üreticilere gitmeden gelirmi ? Cevap: Gelmez. (üst sınıf balıkların yavrularını Singapur Aquarama ve Almanya gezi resimlerimi bulduğumda yayınlayacağım).
    Şimdi anketteki oyumu sizlerle paylaşayım. Ankette oy kullanmasamda oyum en iyi genetik yapıya sahip kaliteli ithal discusta.
    Yerli kaliteli discus hakkındaki fikirlerimi fırsat bulduğum an genetik bölümünde birkaç açık konu var orada açıklamayı düşünüyorum. Gece yarısı kafa toplamak zor oluyor.

-----------------
    Bülent ACUN
    Ankara

4. bulenttr adlı kullanıcıya teşekkür edenler:

turktbs (08.05.12)

erdal duneray
    Bülent bey AA grade ile araştırmanız ve paylaşımınız için teşekkür ederim bülent bey ozaman toptancıdan değilde oraya gidip balığı kendimiz gözlemleyip alıçak olduğumuz kişiyide çok iyi tanımalıyız sıkı bi takip ve diyolog ile balğımıza kavuşabiliriz aksi taktirde bu bize kazık olrak geri döne cekttir peki bülent bey kendi ülkemizde AA grade üretimi yapan yokmu belkide vardır biz bilmiyoruzdur onların bu forumdan bile haberleri yoktur bu forumun daha geniş kitleye hitap etmesini düşünüyorum zaten bu konuda hakan kardeşim face bookda
    yeterli tanıtımı yapmaktadır .

Teşekkür Et
    30
    http://img230.imageshack.us/img230/2440/discustr44.jpg

http://img687.imageshack.us/img687/7168/discustr1.jpg

http://img18.imageshack.us/img18/745...oldenbase2.jpg

Erdal Bey fotoğraftaki balıkların türlerinin üçüde yeni çalışma (aslında takip ettiğim balık sayısı daha fazla ). Tüm discus üreticileri için geçerli bir cümle söyleyeceğim. Bazıları discus üretir bazıları sanatını konuşturur. Bu sanatı konuşturmak içinde genetik bilgisinin gerçekten çok sağlam olması en önemli faktördür. Tabiki ikinci faktörde icra için kullanılacak malzeme yani safkan discuslardır . Şimdi kral çıplağı ben söyleyim kimsede darılmasın genetik bilgisi ve hammadde olmadan discusta sanatçı olmaz ama bol üretici çıkar. Ülkemizde üretici adına sorunumuz yok ama sanatçı soracaksanız bunun cevabını zaten herkes biliyor. Resimlerdeki spotted balığı üreten arkadaşla singapurda balığı üzerine konuşurken yıllar süren çalışma neticesinde yavrularda en az üçbin nokta çıktığını söylediğinde biraz gülmek ve samimiyeti arttırmak adına neden dörtbin noktaya çıkamadığını sordum ve sorduğuma pişman oldum. Arkadaş dörtbin noktaya balığı nasıl getireceğini üç saat anlattı . Ülkemiz adına gelişmeler var buna kesinlikle katılıyorum ama kaliteli balık girişi ve bilgi eksikliği halen sorun. Tek dileğim birgün kendi türümüzü üretecek arkadaşların ortaya çıkarak uluslararası discus arenasına renk katması .

----------------
    Bülent ACUN
    Ankara

7. bulenttr adlı kullanıcıya teşekkür edenler:

turktbs (08.05.12)

erdal duneray
    Bülent bey diskus camiasında o güzel aşkı icra eden olmalı diye düşünüyorum ben çok beğendiğim diskus türleri var fakat içimdeki kuşkudan dolayı alamıyorum hep cekimser kalıyorum gecenlerde youtubede diskusları seyrederken çok güzel bi balık türü gördüm rekleri ve formları çok dikkatimi cekti çok canlı renkleri vardı video bittikten sonra videonun altındaki yazı dikkatimi cekti Mert Taşkıran
    http://www.discusclubtr.com/showthre...FCzel-bi-t%FCr
    onlara bir bebek gibi bakan ve üretmde bir üstad diye bilirim ayrıca faruk bey de öyle siz bülent bey uluslararası sıtandartı yakalıcağımıza inanıyorum .

birinci resimdeki balığı ve ikinci resimdeki balığı çok beğendim böyle güzel türlerin genetik caprazlamalar ve çok güzel türlerinde safkan olarak üretilmesinden yanayım
    Konu erdal duneray tarafından (06.08.10 Saat 12:57 ) değiştirilmiştir.

Club Özel Üyesi Faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür Et
    12
    24 Mesajına 28 Kez Teşekkür Edildi
    Rica ederim Erdal Bey O sizin inceliğiniz

Bülent Abi bu değerli bilgileri bizimle paylaştığın için minnettarım Forumda böyle canlanmayı bekleyen(Üstad dokunuşu gereken noktalar)konular var, zamanın oldukça tarafından dokunulmayı ve canlanmayı beklerler

Şu resimdeki spotted ı üreten üstadla tanıştıracağın günü sabırsızlıkla beklediğimi tekrar söylemek isterim.

Yazdığın her kelimeye harfiyen katılmakla beraber yazdıklarının üzerine yazılacak söz kalmadığını düşünüyorum

Sonsuz Saygılarımla;
    Faruk GÜL

BURSA

Teşekkür Et
    30
    Alıntı Faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rica ederim Erdal Bey O sizin inceliğiniz

Bülent Abi bu değerli bilgileri bizimle paylaştığın için minnettarım Forumda böyle canlanmayı bekleyen(Üstad dokunuşu gereken noktalar)konular var, zamanın oldukça tarafından dokunulmayı ve canlanmayı beklerler

Şu resimdeki spotted ı üreten üstadla tanıştıracağın günü sabırsızlıkla beklediğimi tekrar söylemek isterim.

Yazdığın her kelimeye harfiyen katılmakla beraber yazdıklarının üzerine yazılacak söz kalmadığını düşünüyorum

Sonsuz Saygılarımla;
    Faruk kardeşim güzel yorumun için teşekkür ederim. Emekli olunca boş zamanımın hep fazla olacağını düşünürken tam aksi daha yoğun olmaya başladım. Zaman buldukça bilgi paylaşımında bulunmak, ortak hobimiz olan discus hakkındaki konuları tartışmak benimde en çok zevk aldığım olay bunu zaten biliyorsun. Spottedları üreten arkadaşı tanıştırma işine gelince sözümüz söz .

-----------------
    Bülent Acun
    Ankara

11. bulenttr adlı kullanıcıya teşekkür edenler:

turktbs (08.05.12)

erdal duneray
    Her zaman kaliteli yerli den yanayım.

Yeni Club Üyesi
    Teşekkür Et
    0
    0 Mesajına 0 Kez Teşekkür Edildi
    tabiki yerli ama kaliteli olcak